Leczenie dla psa

Leczenie dla psa
Jeżeli już pragniemy mieć w domu psa, czworonożnego przyjaciela, to powinniśmy się liczyć z tym, że to nie tylko zabawa, ale i duża odpowiedzialność, w tym za zdrowie nowego członka rodziny. Warto wiedzieć, że pies ma ciekawską naturę, ale w pewnych sytuacjach ta ciekawość kończy się skaleczeniem przykładowo. łapy i dlatego trzeba być na to przygotowanym i mieć świadomość tego jak leczyć rany u psa.



Pierwszą rzeczą, na którą natychmiast musimy zwrócić uwagę to wielkość i umiejscowienie rany.

Kiedy skaleczenie jest niewielkie i nie zagraża bezpośrednio życiu, to w większości przypadków zagoi się samoistnie, ale zawsze całkiem dobrze jest je zdezynfekować i zabezpieczyć jałowym opatrunkiem. Jego brak kończy się zazwyczaj nieustannym lizaniem rany i zrywaniem tworzącego się strupka. Jeżeli już nie dysponujemy wiedzą jak leczyć rany u psa, to można bez wątpienia zasięgnąć informacji na ten temat u lekarza weterynarii, niemniej jednak z większością przypadków powinniśmy bez kłopotu poradzić sobie sami. Ranę powinno się głównie obejrzeć i usunąć z niej wszelkie zanieczyszczenia, żwir czy kawałki szkła, a następnie wypłukać ciepłą wodą, osuszyć, nałożyć maść z antybiotykiem przyspieszającą proces gojenia i zabandażować.

Ważne jest też, ażeby zabezpieczyć opatrunek przed zerwaniem, wykorzystując w tym celu specjalny plastikowy kołnierz, dzięki któremu zwierzę nie sięgnie do miejsca urazu. Jednakże o ile jest on duży, umieszczony w newralgicznym miejscu i zagrażający nawet życiu, to lepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsze dostarczenie psiaka do najbliższego weterynarza.

Sprawdź również informacje na stronie: rana u kota.